Commissioners & Committees

Chairman – TBD by Commission Vote

The Honorable James W. “Will” Morefield
Vice-Chair
Tazewell, Virginia

CommissionerCity/StateTerm Expires
The Honorable Jonathan (Jeb) E. Arnold
Delegate, 46th District
Saltville, VirginiaJan 2026
Mr. Edward (Ed) BlevinsAbingdon, VirginiaJun 2025
Ms. Gretchen ClarkGretna, VirginiaJun 2025
Ms. Amanda CoxBoones Mill, VirginiaJun 2026
The Honorable Stephen Cummings
Secretary of Finance
Richmond, VirginiaJan 2026
Mr. Joel CunninghamHalifax, VirginiaJun 2025
Mr. Lee "Randy" EverettStony Creek, VirginiaJun 2027
Mr. Watt R. Foster, Jr.Gladys, VirginiaJun 2026
The Honorable Thomas A. Garrett, Jr.
Delegate, 56th District
Louisa, VirginiaJan 2026
Mr. Richard T. Hite, Jr.Kenbridge, VirginiaJun 2027
Mr. Jay D. JenningsChase City, VirginiaJun 2026
The Honorable Terry G. Kilgore
Delegate, 1st District
Gate City, VirginiaJan 2024
The Honorable Matthew Lohr
Secretary of Agriculture and Forestry
Richmond, VirginiaJan 2026
The Honorable L. Louise Lucas
Senator, 18th District
Portsmouth, VirginiaJan 2024
The Honorable Daniel W. (Danny) Marshall, III
Delegate, 14th District
Danville, VirginiaJan 2024
The Honorable Caren Merrick
Secretary of Commerce & Trade
Richmond, VirginiaJan 2026
Mr. Arthur "Dale" MooreAltavista, VirginiaJun 2027
The Honorable James W. (Will) Morefield
Delegate, 3rd District
Tazewell, VirginiaJan 2024
The Honorable Israel D. O'Quinn
Delegate, 44th District
Washington, VirginiaJan 2026
The Honorable William A. PaceChatham, VirginiaJun 2026
Ms. Sandy RatliffAbingdon, VirginiaJun 2025
The Honorable Frank M. Ruff, Jr.
Clarksville, VirginiaJan 2024
Mr. Walter H. (Buddy) SheltonGretna, VirginiaJun 2025
The Honorable Gary D. WalkerCharlotte Courthouse, VirginiaJun 2026
Ms. Sarah L. WilsonAbingdon, VirginiaJun 2026
    ​

Executive Committee
The Honorable Frank M. Ruff, Jr., Chairman
The Honorable James W. “Will” Morefield, Vice Chairman
Mr. Edward “Ed” Blevins
Ms. Amanda Cox
The Honorable Thomas A. Garrett, Jr.
The Honorable Terry G. Kilgore
The Honorable L. Louise Lucas
The Honorable Daniel W. “Danny” Marshall, III
Mr. Walter H. “Buddy” Shelton
Southern Virginia Committee
Mr. Walter H. “Buddy” Shelton, Chairman
The Honorable Thomas A. Garrett, Jr., Vice Chairman
Mr. Joel Cunningham, Jr.
Mr. Watt R. Foster, Jr.
Mr. Richard T. Hite, Jr.
Mr. Jay D. Jennings
The Honorable L. Louise Lucas
The Honorable Daniel W. “Danny” Marshall, III
The Honorable Caren Merrick
The Honorable William A. Pace
The Honorable Gary D. Walker
Southwest Virginia Committee
The Honorable James W. “Will” Morefield, Chairman
Ms. Julienne D. “Julie” Hensley, Vice Chairwoman
Mr. Edward “Ed” Blevins
Ms. Gretchen Clark
Ms. Amanda Cox
The Honorable Terry G. Kilgore
The Honorable Matthew Lohr
The Honorable William A. Pace
Ms. Sandy Ratliff
Mrs. Sarah L. Wilson
 Education Committee
Ms. Amanda Cox, Chairwoman
The Honorable L. Louise Lucas, Vice Chairwoman
Ms. Gretchen Clark
Mr. Joel Cunningham, Jr.
Mr. Richard T. Hite, Jr.
Ms. Sandy Ratliff
The Honorable Gary D. Walker
 Strategic Planning Committee
Mr. Edward “Ed” Blevins, Chairman
The Honorable Frank M. Ruff, Jr., Vice Chairman
Ms. Gretchen Clark
The Honorable Matthew Lohr
 Incentives & Loans Committee
The Honorable Daniel W. “Danny” Marshall, III, Chairman
The Honorable Terry G. Kilgore, Vice Chairman
Mr. Edward “Ed” Blevins
Ms. Gretchen Clark
The Honorable Stephen Cummings
The Honorable Caren Merrick
The Honorable William A. Pace
The Honorable Frank M. Ruff, Jr.Committee assignments updated 3/14/24